Skip Navigation Links
Vynechat navigační odkazy
Česky
Deutsch
English
Español
Français
Italiano
Pусский
Vynechat navigační odkazy
TOP TEN
Ubytování
Praktické
Infocentra
Pravidelně konané festivaly
Propagační materiály
Kulturní instituce
Lázeňství
Příroda
Turistické cíle
Po stopách historie
Člověk mění tvář kraje
Aktivní pohyb
Zajímavosti
Obrazové prezentace
Virtuální prohlídka kraje
Užitečné odkazy
Pravidelně konané festivaly 

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary

festival@kviff.com

MFF Karlovy Vary

Jedná se o nejvýznamnější mezinárodní filmový festival kategorie A ve střední a východní Evropě a jediný festival kategorie A v České republice. Kategorie A zařazuje MFF Karlovy Vary do skupiny prestižních festivalů se statutem "nespecializovaný festival se soutěží celovečerních hraných filmů" jako jsou MFF v Cannes, Berlíně, Benátkách či Tokiu. Festival představí každoročně poprvé v České republice více než 200 nových filmů z celého světa. Řada filmů se díky uvedení na MFF Karlovy Vary dostane do české nebo zahraniční distribuce, na televizní obrazovky či do programu jiných festivalů.

Festival MITTE EUROPA

fme@festival-mitte-europa.com

Festival Mitte Europa

Myšlenka realizovat česko-německý Festival Mitte Europa, Bavorsko·Čechy·Sasko, vznikla v roce 1990 jako reakce na pád železné opony a vychází zcela z česko-německé a německo-německé občanské iniciativy. Své kořeny má v osobních osudech jejich iniciátorů – česko-německého manželského páru Ivany Thomaschke, české historičky umění, a německého operního pěvce Prof. Thomase Thomaschke a jejich přátel. Prvotním úmyslem nebylo uvést v život nový kulturní festival, ale umožnit prostřednictvím kulturních akcí setkávání a spolupráci především mladých lidí z doposud rozděleného Německa a tehdejšího Československa. Od roku 2004 spojuje česko- německý kulturní Festival uprostřed Evropy- Mitte Europa 65 bavorských, českých a saských měst a obcí podél česko- německé hranice v délce 400 km, od Horní Falce, Horních Franků, západních Čech, přes Vogtlandsko, Krušné hory a okolí Drážďan, po severní Čechy. Spojuje geograficky tři euroregiony- Euregio Egrensis, Euroregion Krušnohoří/Ezrgebirge a Euroregion Labe /Elbe.

TOURFILM TOURREGION FILM

info@tourfilm.cz

Tourfilm

Tourfilm je nejstarší filmový festival turistických filmů na světě.
Součástí festivalu je nejen filmová a video soutěž představující filmy národních boardů, regionů, měst, komerční turistiky a televizní cestovatelské filmy, ale také soutěž multimediální (www + CD-ROMy), kde se každoročně představuje světová špička v této oblasti.
Součástí mezinárodního festivalu je i národní festival TOUR REGION FILM, kde soutěží nejlepší národní filmy, CD-ROMy a webové stránky.

Chopinův festival Mariánské Lázně

Dům Chopin
Hlavní 47
353 01 Mariánské Lázně

info@chopinfestival.cz

Chopin festival

Tradiční festival Fryderyka Chopina v Mariánských Lázních pořádá Spolecnost Fryderyka Chopina.
V rámci festivalu vystupují přední čeští a světoví interpreti, kteří přednášejí nejen skladby Fryderyka Chopina, ale i dalších známých skladatelů. Během festivalu můžete navštívit i doplňkové akce, jako např. výstavy, sportovní klání apod., nebo můžete během celého roku navštívit Dům Chopin, kde naleznete trvalou výstavu věnovanou Fryderyku Chopinovi – jeho životu a pobytu v malebných západočeských lázních – v Mariánských Lázních.

Loketské kulturní léto

infoloket@volny.cz

Loketské kulturní léto

Pozvání na operní festival v západočeském městě Loket je nejen nabídkou nevšedního kulturního zážitku, ale i příležitostí k návštěvě jednoho z nejpozoruhodnějších a nejpůvabnějších historických měst v České republice vůbec. Přírodní amfiteátr v Lokti byl zbudován na konci čtyřicátých let 20. století a svou polohou na břehu řeky Ohře proti dominantě loketského hradu se ihned stal jednou z nejatraktivnějších přírodních divadelních scén nejen v Čechách, ale i v evropském měřítku. 

FIJO Cheb

info@fijo.cz

FIJO Cheb

Město Cheb je od  roku 1970 je pořadatelem MEZINÁRODNÍHO FESTIVALU DECHOVÝCH ORCHESTRŮ MLADÝCH – FIJO, (le Festival Internacional des Jeunes Orchestres Instruments á vent). U zrodu festivalu stál velký hudební nadšenec, dirigent a zakladatel dechového orchestru mladých v Chebu, učitel působící v hudební chebské škole, pan Václav Kučera. K myšlence vzniku festivalu dechových hudeb se připojily výrazné osobnosti českého hudebního světa, dirigenti dechových orchestrů a hudební skladatelé - Jindřich Praveček, Karel Vacek, Jaromír Vejvoda, Václav Poncar. Za dobu své existence se zúčastnilo festivalu 378 orchestrů a mažoretkových skupin ze 32 zemí Evropy a Asie. Město Cheb hostilo 21 426 festivalových účastníků.  Festival je pořádán jako bienále. Součástí programu je odehrání dvou skladeb společně všemi orchestry. Symbolickou hymnou festivalu se stala skladba Jindřicha Pravečka, Prapory zavlajte.

Mezinárodní folklorní festival Karlovy Vary

lubor.hanka@dylen.cz

Folklorní festival

Festival obohacuje dění v Karlových Varech tím, že k účinkování zve významné představitele tradiční lidové kultury z domova i z ciziny. Během minulých ročníků vystoupily v lázeňském městě folklorní soubory z 23 zemí 5 kontinentů.  Z Čech, Moravy a Slezska přijelo více než 40 souborů, mnohé z nich i opakovaně. Diváci si mohou během festivalu vybírat z mnoha pořadů na nejrůznějších scénách ve městě i v okolí. Zcela jedinečným programem, v němž se představí většina zúčastněných souborů, však zůstává Galaprogram, který se každoročně koná ve Velkém sálu LH Thermal.

Festival Oty Hofmana

polednicek@dk-ostrov.cz

Festival Oty Hofmana

Filmový a televizní festival Oty Hofmana, původně Národní přehlídka filmů pro děti, vznikla v roce 1969 z iniciativy nadšenců - ostrovských učitelů a členů Dětského filmového klubu Martin. Pravidelným návštěvníkem a fandou přehlídky byl scénárista a spisovatel Ota Hofman. Po létech jeho patronátu nejen nad přehlídkou, ale i celou dětskou tvorbou, byl nově se formující festival s laskavým svolením paní Ireny Hofmanové pojmenován - Festival Oty Hofmana.

Jazzfest Karlovy Vary

krajmi@c-box.cz

Jazzfest K. Vary

Karlovarský jazzman a současný ředitel Jazzfestu Karlovy Vary Milan Krajíc a výtvarník a jazzový znalec Jan Pelc uspořádali v roce 1998 několik zajímavých koncertů v karlovarském kině Drahomíra. V následujících dvou letech pak organizovali za skromných podmínek velmi úspěšné dvoudenní jazzové festivaly s mezinárodní účastí. Od roku 2001 pořádají karlovarský mezinárodní jazzový festival pod názvem Jazzfest Karlovy Vary, který je podporován městem Karlovy Vary, Karlovarským krajem a Evropskou unii. V současné době se karlovarský festival řadí vzhledem k umělecké úrovni k nejvýznamnějším kulturním akcím v karlovarském kraji a zároveň patří k nejvyhledávanějším jazzovým festivalům v České republice.

Dvořákův karlovarský podzim

director@kso.cz

KSO

Dvořákův karlovarský podzim se stal nejvýznamnějším hudebním festivalem v Karlových Varech. Byl založen v roce 1959 se záměrem vytvořit tradici pravidelné události, která by připomínala pobyty Antonína Dvořáka v tomto městě a jeho spolupráci se zdejším symfonickým orchestrem. Karlovarský symfonický orchestr se může pochlubit slavnou tradicí a spoluprací se světoznámými skladateli a interprety. V roce 1894 orchestr např. uvedl kontinentální premiéru slavné Dvořákovy symfonie Z Nového světa. Pravidelně hostuje v České republice i v zahraničí. V jeho dramaturgii jsou zastoupena stěžejní díla klasického repertoáru a vybraná díla autorů 20.století. Nevyhýbá se ani populárním žánrům.