Skip Navigation Links
Vynechat navigační odkazy
Česky
Deutsch
English
Español
Français
Italiano
Pусский
Vynechat navigační odkazy
Kraj a poštovní známky
Krajem porcelánu
Archeologie
Kraj v bájích a pověstech
Porcelánka ve Staré Roli 

Továrna ve Staré Roli u Karlových Varů byla založena v říjnu roku 1810, kdy tehdejší majitel porcelánky v Dalovicích Benedikt Haßlacher koupil pozemky na levém břehu Rolavy a na nich postavil mlýn na masu, dvě budovy a jednu kulatou pec. V této své manufaktuře zavedl výrobu kameniny.

V roce 1824 získal továrnu pražský obchodník Augustin Nowotný, který ji přemístil na pravý břeh Rolavy, výrobu rozšířil tak, že brzy zaměstnával 100 zaměstnanců a výrobky prodával prostřednictvím skladů v Praze, Vídni a Pešti. Nowotný dovedl včas odhadnout, že prosperita podniku nespočívá v kamenině a proto v roce 1836 začala starorolská továrna s výrobou porcelánu.

porcelán ze Staré Role

Svůj dnešní význam a rozsah získala porcelánka zásluhou Emanuela Nowotného, který továrnu dále rozšiřoval. V roce 1870 továrna zaměstnávala 800 zaměstnanců. V 80. letech 19. století se stala porcelánka obětí krize a v roce 1884 ji v aukci zakoupil bankovní dům Moritze Zdekauera z Prahy. Tomu se podařilo obnovit exportní schopnosti porcelánky a zboží se začalo dodávat do Severní a Jižní Ameriky, na holandský trh a do holandských kolonií.

V roce 1909 převzal továrnu německý porcelánový koncern C. M. Hutschenreuter. Německý koncern moudře využil toho, že výrobní značka s iniciálami „MZ“ již byla na trhu dobře známá a zavedená a tak i v následujících letech byla tato kontinuita zachována.Tato značka, orlice s korunkou a iniciálami MZ, je využívána dodnes. Po skončení druhé světové války, v říjnu roku 1945 byla porcelánka znárodněna. Poté prošla několika reorganizacemi, až byla v roce 1958 začleněna do národního podniku Karlovarský porcelán.

V listopadu 1992 došlo k privatizaci porcelánky a vznikla tak dnešní akciová společnost Starorolský porcelán Moritz Zdekauer, a. s.  Akciová společnost se v současnosti zaměřuje na výrobu užitkového porcelánu pro domácnost, porcelán pro hotelové a restaurační provozy a ozdobný porcelán.