Skip Navigation Links
Vynechat navigační odkazy
Česky
Deutsch
English
Español
Français
Italiano
Pусский
Vynechat navigační odkazy
Kraj a poštovní známky
Krajem porcelánu
Archeologie
Kraj v bájích a pověstech
Porcelánka v Ostrově 

Továrna v Ostrově byla založena Josefem Pfeifferem a Ludvíkem Löwensteinem roku 1873.  Tovární areál tvořily tři kruhové pece  a pec muflová, mlýn na porcelánovou masu , točírna, malírna a pec na výpal kobaltových dekorů. Vyráběl se zde průměrný porcelán, tvary a dekory byly zřejmě přejímány.

V roce 1900 vedení továrny převzali synové zakladatelů. nástup nové generace znamenal podstatnou změnu. Těžištěm nového výrobního programu se brzy stal kvalitní dekorovaný porcelán jak běžný, tak s dekory na zakázku, porcelán hotelový i dekorativní, později také varný a chemický, zčásti i porcelánová plastika. V roce 1900 měla procelánka 132 pracovníků.  O kvalitě porcelánu  z Ostrova svědčí řada uznání z mezinárodních výstav ve 20. letech minulého století. Ještě ve 30. letech představoval export ostrovské porcelánky mimo Německo a Československo asi 54 procent všech dodávek. Vyváželo se do většiny evropských zemí, USA, jižní Ameriky, Turecka, Indie či Egypta.  Produkci porcelánky ovlivnila hospodářská krize ve 30. letech. Vyráběl se více běžný užitkový porcelán.

Další změny nastaly v důsledku sílícího nacistického hnutí v sousedním Německu a následně 2. světové války.  Na základě arizačního zákona museli židovští majitelé továrny svůj podíl odprodat. Válka snížila výrazně úroveň ostrovské produkce. Továrna vyráběla nádobí pro vybombardovaná území, armádu, lazarety a ubytovny. export téměř ustal. Pro poválečnou dobu sice byly připraveny projekty na radikální modernizaci provozu, ty už ale zůstaly nevyužité.

V roce 1945 byla továrna znárodněna a její provoz přemístěn do porcelánky "Concordia" v Lesově.  O čtyři roky později byla porcelánka v Ostrově zrušena. Areál porcelánky pak připadl jednomu z odvětví uranového průmyslu jako Závod mechanizace a automatizace.