Skip Navigation Links
Vynechat navigační odkazy
Česky
Deutsch
English
Español
Français
Italiano
Pусский
Vynechat navigační odkazy
Kraj a poštovní známky
Krajem porcelánu
Archeologie
Kraj v bájích a pověstech
Známky s tématikou vědy, umění a sportu 

Objev rádia v jáchymovském smolinci Marií Sklodowskou-Curie byl důležitý a odstartoval celou řadu dějů a událostí moderních dějin. Známka JáchymovDne 29. srpna 1966 byla vydána 60 hal. výplatní známka číslo 1549 s nápisem Jáchymov - kolébka atomového věku. Námět F. Hudečka vyryl L. Jirka. Šedesátihaléřová známka byla vytištěna rotačním ocelotiskem a hlubotiskem s rámcovým zoubkováním 11¼ : 11½. Na známce je znázorněna zářící uranová ruda skrytá v hlubinách země a schematicky znázorněn model atomu.

Obálka prvního dne vydáníNa FDC je nákres Vřídla a uzavřené vlnovky znázorňující dráhy atomu s nápisem - Jáchymov kolébka atomového věku.

 

Známka chebský krojZnámka chebský krojLidové umění zde reprezentují dvě německé známky s totožným motivem, vydané v prosinci 1938 katalogového čísla 684 a 685 (Michel), na kterých je manželský pár v chebském kroji. Známky byly tištěny ocelotiskem na papíru s vodoznakem se svastikou, nominální hodnota byla 6 a 12 f s příplatkem 4 f a 8 f.

 

Známka pistoleMezi výrobky uměleckého chyrakteru můžeme počítat i pistoli s kolečkovým zámkem, která byla vyrobena v Chebu asi roku 1580.
Obálka prvního dne vydáníZnázorněna je na známce č. 1744, vydané 18. února 1969. Námět zpracoval V. Kovářík a vyryl jej J. Herčík. Známka byla tištěna klasicky rotačním ocelotiskem kombinovaným s hlubotiskem, s rámcovým zoubkováním 11¼.

Na FDC je rozkreslen kolečkový zámek v Chebu vyrobené pistole ze známky č. 1744.

Známka EXPO 70 OsakaV roce 1970 proběhla v japonském městě Osaka světová výstava EXPO 70. Této výstavy se účastnilo i Československo.
Při této příležitosti vyla vydána série 6 známek dokumentující českou historii, dovednost i umění. Pro nás důležitou známku č. 1816 s nominální hodnotou 50 hal. navrhnul K. Vodák a vyryl L. Jirka. Byla vytištěna kombinací rotačního ocelotisku a hlubotisku se zoubkováním 11¾ : 11¼. Na známce jsou znázorněny historické zvony, z nichž ten prostřední pochází z Chebu. Byl odlit v roce 1286. Obálka prvního dne vydáníNyní je vystaven v chebském muzeu.

Na FDC je znak výstavy EXPO 70 OSAKA a tehdy československá a japonská vlajka.Známka vzpěračZe sportu se na šestikorunovou známku č. 8 České republiky dostalo Mistrovství světa juniorů ve vzpírání v Chebu v roce 1993. Známou základnou vzpěračů v regionu byla TJ Škoda Rotava a dosud TJ Blaník Sokolov.
Obálka prvního dne vydáníZnámka je tištěna kombinací rotačního ocelotisku a hlubotisku s rámcovým zoubkováním 11½ : 11¼. Na známce je vzpěrač při nadhozu činky. V části nákladu se vyskytují deskové vady a dvě výrobní vady.
Na FDC je rozkreslen v rozfázování cyklus zdvihu činky.