Skip Navigation Links
Vynechat navigační odkazy
Česky
Deutsch
English
Español
Français
Italiano
Pусский
Vynechat navigační odkazy
Kraj a poštovní známky
Krajem porcelánu
Archeologie
Kraj v bájích a pověstech
Známky s tématikou typických výrobků našeho kraje 

Charakteristickým využitím místní suroviny - kaolin, je porcelán. Jeho výroba probíhá již po staletí prakticky ve všech koutech našeho kraje i v krajích sousedících. Zde začaly první pokusy s jeho výrobou v obci Háje - Rabesgrün již v roce 1789 a také zde byla založena první a dosud fungující porcelánová manufaktura v Horním Slavkově v roce1792.
Pod názvem Tradice československého porcelánu byla 15. června 1977 vydána šestiznámková série výplatních poštovních známek. Na nich jsou znázorněny výrobky porcelánek Klášterec, Březová, Horní Slavkov a Dubí. Námět zpracova V. Kovářík. Rytiny provedl u č. 2257 a 2258 J. Mráček, u č. 2259 a 2260 J. Schmidt a u č. 2261 a 2262 M. Ondráček. Tisk byl proveden tradičním rotačním ocelostiskem na opticky zjasněném papíru s rámcovým zoubkováním 11¼ : 11¾.

Známka porcelánová konviceNa známce č. 2257 o nominální hodnotě 20 hal. je vyvedena konvice s kobaltovým vzorem "Pták a skála" z porcelánky v Klášterci nad Ohří a konvice se slaměnkovým dekorem porcelánky v Březové. Obě konvice jsou na pozadí s rozvinutým dekorem, vlevo dole jsou značky porcelánky v Klášterci a v Březové.

Známka medicejská vázaNa známce 2258 o nominální hodnotě 30 hal. je váza se zlatým dekorem, tzv. medicejská, výrobek porcelánky v Horním Slavkově. Výrobek je v majetku Galerie umění v Karlových Varech. V pozadí je opět použit základní dekor vázy a vlevo dole je značka slavkovské porcelánky.

Obálka prvního dne vydáníNa FDC s těmito dvěma výrobky je razítko ve tvaru konvic s kobaltovým dekorem a schematicky jsou zde vykresleny desertní talíř se slaměnkovým dekorem a základní rysy konvice a mlékovky servisu "ELKA" z Lesova.

 

Váza z roku 1820Známky konviceHornoslavkovská porcelánka je zastoupena i na známce 2259 o hodnotě 40 hal., kde je znázorněna váza z roku 1820, která je ve vlastnictví ÚPM Praha.
Další slavkovský výrobek je na známce 2260 s hodnotou 60 hal. Jedná se o konvici se šálkem. Vlevo dole je opět značka slavkovské porcelánky. U této značky se v malé části nákladu vyskytuje obrácené rámcové zoubkování.

 

Obálka prvního dne vydáníObálka prvního dne vydáníNa FDC je razítko ve tvaru konvice s talířem a vykreslena je konvice ze servisu "Josefina" z Louček, historická terina z Klášterce a omáčník.
Je známa ještě oficiání obálka Československých spojů, vydaná u příležitosti Krajské výstavy poštovních známek v Horním Slavkově roku 1980.