Skip Navigation Links
Vynechat navigační odkazy
Česky
Deutsch
English
Español
Français
Italiano
Pусский
Vynechat navigační odkazy
Kraj a poštovní známky
Krajem porcelánu
Archeologie
Kraj v bájích a pověstech
Známky s tématikou osobností našeho kraje 

Kraj byl místem, kde docházelo k častým střerům a prolínání kultur. S ohledem na pohnuté dějiny kraje mnoho místních umělců odcházelo do světa. Mnoho jejich děl se tak nalézá v jiných částech země. To je případ i následující známky.

Známka fontána Pražský hradDne 1. června 1988 v rámci propagace Světové výstavy poštovních známek v Praze, byla vydána čtyřznámková série nazvaná pražské fontány.Tištěna byla oblívenou kombinací rotačního ocelotisku a hlubotiskem, s rámcovým zoubkováním 11¾ : 11¼. Na čtyřkorunové známce č. 2850 jsou fontány na III. nádvoří Pražského hradu. Fontána na známce vpravo, tzv. Lví fontána, byla zhotovena slavkovským rodákem, barokním sochařem Jeronýmem Kohlem.

Jeroným Kohl (* asi 1632 Horní Slavkov, †18.5.1709), český sochař a řezbář. Ve svém díle ovlivněn J.J. Bendlem. (kašna na Pražském hradě, sochy na Karlovšě mostě a u sv. Tomáše, oltář kostela sv. Mikuláše v Lounech.)Obálka prvního dne vydání

Na FDC se dvěmi známkami je nákres fontány u Národního muzea, dále pražská fontána s Prachnerovou sochou Vltavy tzv. Terezkou a klasicistní kašna s plastikami F. X. Lederera z roku 1797.

Známka Balthasar NeumannNa poštovní známce najdeme ještě další význačnou sobnost z našeho regionu. Je to chebský rodák Balthasar Neumann, význačný německý barovní stavitel. Nachází se na východoněmecké dvounámkové sérii z roku 1953. V katalogu Michel má tato série č. 382-383. Na jeho paměť byl v Chebu pojmenován dům a na jeho rodném domě má umístěnu pamětní desku.

Balthasar Neumann- význačný barokní stavitel (*27.1.1687 v Chebu, †18.8. 1753 Wűrzburg. Jeho stavby jsou vrcholem jihoněmeckého baroka: např. Knížecí biskupská rezidence ve Wűrzburgu, schodištní prostory zámků Brűhl a Bruchsal. V sakrální architektuře spojil stavbu podélné dispozice s centrálou ve velkorysé prostory - poutní kostel ve Vierzehnheiligen atd.

Známka Georgius AgricolaV roce 1994 byl mezi osobnostmi v rámci oslav UNESCO zařazen i Georg Bauer, známější jako Agricola a jeho portrét byl na známce č. 33. Tato známka o nominální hodnotě 6,- Kč byla tištěna oblíbenou kombinací rotačního ocelotisku a hlubotisku s klasickým zoubkováním 11¾ : 11½. Známka Georgius AgricolaV části nákladu se vyskytují deskové vady.

Agricola je taktéž na východoněmecké známce č. 497 (Michel) vydané v roce 1955 u příležitosti 400 let od jeho úmrtí.

Obálka prvního dne vydáníNa FDC jsou nákresy hornických potřeb včetně hornického symbolu, mlátku, želízka a znakem lékařského cechu - zavinutým hadem.