Skip Navigation Links
Vynechat navigační odkazy
Česky
Deutsch
English
Español
Français
Italiano
Pусский
Vynechat navigační odkazy
Kraj a poštovní známky
Krajem porcelánu
Archeologie
Kraj v bájích a pověstech
Známky s tématikou Filmový festival 

1896. Ve středu 15 července 1896 byl karlovarský Kurhaus (Lázně III.) svědkem první veřejné projekce v českých zemích. Přehlídka promítané série několika krátkých filmů - Odchod dělníků z továrny, Příjezd vlaku, Rodinná snídaně atd. byla snad předobrazem dnešního Filmového festivalu.

1946. "Zahajujíce Filmový festival v Karlových Varech a v Mariánských Lázních, chceme do těchto krásných končin naší vlasti... vztyčiti symbolický prapor nové krásy a nového ducha naší i cizí současné tvorby..." řekl Vítězslav Nezval při zahájení I. ročníku MFF dne 1. srpna 1946.

Festival prožil sešněrovanou ideologizovanou atmosféru z počátku padesátých let, postupné uvolnění a následné nasazení normalizačních opratí. Po revoluci roku 1989 hledá klopýtavě opět svoje místo a formy prezentace, což se mu i přes některé obtíže daří. Je zřejmé, že si tento festival našel své pevné místo mezi mezinárodními filmovými festivaly a stal se vedle lázeňství skutečně nedílnou součástí kulturního života města, regionu a České republiky.

Známka - sovětský filmZnámka - sovětský filmZnámka - sovětský filmV předvečer 55. výročí promítání filmů v Karlových Varech dne 14. července 1951 byly vydány výplatní známky, jejichž téma byl VI. Mezinárodní fimový festival v Karlových Varech. Na známkách číslo 603 a 605 o nominálních hodnotách 80 hal. a 4 Kč byl stejný motiv ze závěru sovětského filmu "Pád Berlína". ObálkaTento film vyhrál na V. MFF Velkou cenu. Známku navrhl K. Perman a vyryl J. Mráček. Na známce č. 604 o nominální hodnotě 1,50 Kč, kterou navrhl J. Figer a vyryl J. Schmidt, byl opět námět, jak jinak, ze sovětského filmu "Velký občan". Známky byly tištěny rotačním ocelotiskem s řádkovým zoubkováním 12½.
Na FDC se všemi známkami je symbolická kresba boje za mír.

Známka s motivem MFFObálka prvního dne vydáníZnova se MFF objevil na výplatní známce číslo 1386 o nominální hodntě 60 hal., vydané 20. června 1964, propagující jeho již XIV. ročník. Hlavním motivem je růžice z filmového pásu, ovšem jak jinak, s nezbytnou karlovarskou kolonádou v pozadí.
Na FDC je znázorněno Vřídlo zavinuté do filmového pásu s nápisem XIV. Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 1964.Známka Karlovy VaryDalší výplatní známka, s hodnotou 30 hal., pod katalogovým číslem 2200, s motivem filmového festivalu, byla vydána 26. dubna 1967. Byl to zpracovaný námět I. Strnada, který ryl M. Ondráček. Tištěna byla kombinací roatčního ocelostisku a hlubotisku s rámcovým Obálka prvního dne vydánízoubkováním 11¼ : 11½. Na známce je ženská tvář vytvořená z filmového pásu a nápis XX. Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary.
Na FDC je hlava ženy s šálou z filmového pásu a v účesu má nápis 20. jubilejní Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary.

 

Známka Karlovy Vary MFFNásledná výplatní známka s tímto motivem o hodnotě 1,-Kčs byla vydána 3. dubna 1986 u příležitosti XXV. ročníku MFF. Získala katalogové číslo 2741. Byla opět tištěna kombinací rotačního ocelostisku a hlubotisku a s rámcovám zoubkováním 11¼ : 11½. Motivem známky jsou písmena MFF vytvořená z filmového pásu a náčrtem zřídla a znakem Karlových Varů.
Obálka prvního dne vydáníNa FDC je v červenomodré barvě vyvedeno symbolicky Vřídlo obklopené náčrtem skleněné kopule Vřídla a hotelu Thermal. Nápis je XXV. jubilejní mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 1986.