Skip Navigation Links
Vynechat navigační odkazy
Česky
Deutsch
English
Español
Français
Italiano
Pусский
Vynechat navigační odkazy
Památky A-J
Památky J-N
Památky O-Ž
Mapa památek
Památková území
Rozhledny
Poutní místa
EUREGIO MOBILE
Zelená hora u Chebu 

Zelená hora - Bismarckova rozhlednaVskutku mohutnou kamennou věž, která slouží jako rozhledna, je možné nalézt 4km západně od Chebu na 637 metrů vysoké Zelené hoře. Jmenuje se Bismarckova a nachází se zde již od roku 1909. Nebyla však první vyhlídkovou stavbou na tomto místě. V letech 1981 – 1907 zde stávala jednoduchá trámová konstrukce u jejíhož zrodu stál chebský okrašlovací spolek. 14 metrů vysokou rozhlednu zbudoval tesař Pötzl. Po 26 letech fungování byla pro špatný stav uzavřena a snesena. Ještě v témže roce byl v Chebu pod vedením Maxe Künzela ustanoven Výbor pro stavbu rozhledny, který vyhlásil v místních novinách veřejnou sbírku. Během krátké doby byl vybrán dostatečný finanční obnos. Stavba věže podle návrhu městského architekta Rolfa Beiera započala pod vedením zednického mistra Zubera již v létě a 3. října 1909 byla 18 metrů vysoká kamenná věž slavnostně otevřena.

Vyhlídka měla původně název „Nová rozhledna na Zelené hoře“, záhy však byla díky místním sympatizantům „Všeněmecké strany“ pod vedením nacionálního politika Georga von Schönerera pokřtěna jménem sjednotitele německé říše, kancléře Otto von Bismarcka. Ještě před první světovou válkou byla v sousedství věže postavena hrazená turistická chata s pohostinstvím. Po roce 1945 byl přístup na rozhlednu zakázán, neboť se nacházela v pohraničním pásmu. Díky tomu upadla do naprostého zapomnění.

V roce 1973 vyrostl nedaleko rozhledny televizní vysílač. Po roce 1989 na ni sice byl přístup možný, výhled však byl zcela omezen okolními stromy. Od roku 2003 byla opět uzavřena. Naštěstí se v roce 2005 město Cheb rozhodlo pro její rekonstrukci (provedla Terea Cheb s.r.o.), do které investovalo téměř 2 mil. Kč. Opravená rozhledna byla za velkého zájmu české i německé turistické veřejnosti opět otevřena 12. června 2005. Po zdolání 72 schodů se nabídne rozhled na Chebsko, Krušné hory, Slavkovský les a část Šumavy.