Skip Navigation Links
Vynechat navigační odkazy
Česky
Deutsch
English
Español
Français
Italiano
Pусский
Vynechat navigační odkazy
Památky A-J
Památky J-N
Památky O-Ž
Mapa památek
Památková území
Rozhledny
Poutní místa
EUREGIO MOBILE
Plešivec u Abertam 

Horský hotel na Plešivci (1028 metrů) nedaleko Abertam v Krušných horách stojí již od roku 1895. U jeho zrodu stál Spolek přátel přírody z Abertam založený již v roce 1889. Již tenkrát si jeho členové dali za cíl vybudovat na Plešivci chatu s rozhlednou. Za tímto účelem uspořádali veřejnou sbírku - Ve všech hostincích mohli lidé přispívat na stavbu také do zvláštních plechových pokladniček, uskutečnila se divadelní představení a vystoupení hudebního spolku.  Do společné pokladny přispívaly rovněž střelnice a prodejci nápojů při různých slavnostních příležitostech.

Plešivec

První koncert ve prospěch rozhledny vynesl sto zlatých. Dalších pět set zlatých přinesl prodej not písně Floriana Hofmanna Krušné hory - vy zemská stráži. Pozemek na Plešivci zakoupili obyvatelé Abertam za 340 zlatých. Na podzim 1894 byl veškerý stavební materiál dovezen do Abertam, odkud se i v zimě dopravoval na vrchol saněmi taženými voly. Bylo to nejschůdnější řešení, protože cesta na Plešivec tehdy ještě neexistovala. Na stavbu bylo zapotřebí 5400 zlatých, tolik však spolek tehdy ještě neměl. Přesto začaly stavební práce. Obec Abertamy dodala bezplatně stavební kámen, rovněž písek a vápno získal Spolek přátel přírody zdarma.

Základní stavební kámen rozhledny byl položen 14. dubna 1895. Stavbu provedla jáchymovská firma Kutschka &Glaser podle projektu Johanna Glasera. O čtyři měsíce později - 4. srpna 1895 - ji předala do užívání. Objektu tenkrát vévodila šestnáctimetrová vyhlídková věž ze žulových kamenů, vedle níž se krčila malá zděná chata. K jejímu rozšíření do dnešní podoby došlo postupně v letech 1908, 1926 a v roce 1939. Při poslední úpravě se z bývalé chaty stal rozsáhlý horský hotel, v jehož komplexu se věž rozhledny už téměř ztrácí. V letech 1992 - 94 prošel celý areál rozsáhlou rekonstrukcí, před objektem bylo vybudováno velké parkoviště. V létě 2001 se změnil i vzhled věže. Nejvyšší dřevěná část, kterou do objektu zatékalo, byla snesena, neboť by neunesla zařízení k rozšiřování signálu pro mobilní telefony. Na jejím místě byla zbudována zděná krytá vyhlídka s vnějším ochozem s ocelovým zábradlím. Nad tím vším se ještě klene nová nástavba s anténami.

Na osmibokou věž vede celkem 66 schodů (závěr výstupu po litinovém schodišti) a je z ní pěkný výhled především na okolní Krušné hory (Klínovec je odtud jako na dlani), Slavkovský les či Doupovské hory na jihu. V horské chatě je možno se občerstvit, popřípadě i ubytovat. Hotel včetně rozhledny je otevřený celoročně (10-22 hod.). Je v majetku OÚ Abertamy. Vstupné na věž činí 10 Kč.