Skip Navigation Links
Vynechat navigační odkazy
Česky
Deutsch
English
Español
Français
Italiano
Pусский
Vynechat navigační odkazy
Památky A-J
Památky J-N
Památky O-Ž
Mapa památek
Památková území
Rozhledny
Poutní místa
EUREGIO MOBILE
Mariánské Lázně - Kamzík a Hamelika 

Hamelika u Mariánských Lázní

HamelikaJen zhruba půl hodinky chůze od lázeňské kolonády stačí k dosažení mariánskolázeňské rozhledny Hamelika. Nachází se na stejnojmenném vrcholu ve výšce 722 metrů n. m. poblíž restaurace Panoráma a nabízí pohled na část lázeňského města (bohužel kolonádu odtud nezahlédnete).

Směrem na západ můžeme zahlédnout část Českého lesa s vrcholem Dyleň. Na severovýchodní straně je možno spatřit část vyhlídkové věže, která je součástí dnes chátrajícího objektu Kamzík. Rozhlednu v podobě hradní zříceniny nechala v roce 1876 postavit městská rada s využitím plánů místního stavitele Friedricha Zicklera. Dvacet metrů vysoká věž byla v daném roce postavena přes léto a na podzim již byla otevřena pro veřejnost. Lázeňským hostům slouží dodnes.

Kamzík

Kamzík je v pořadí druhou Mariánskolázeňskou rozhlednou. Historie objektu se píše od roku 1895. Ten byl postaven na místě patrového vyhlídkového pavilonu. Stavba měla několik sálů, kde byla restaurace, poblíž se nacházely také tenisové kurty. Co ale bylo největším lákadlem, byla 25 metrů vysoká vyhlídková věž s dřevěným ochozem. Po postavení dostalo dílo název Lesní vyhlídka.

KamzíkJméno Kamzík dostala restaurace po druhé světové válce. Objekt se nachází na dnes již zalesněném návrší nad Mariánskými Lázněmi ve výšce přibližně 700 m.n.m. . Vstup do objektu se však pro špatný stav nedoporučuje K rozhledně se dostaneme ze silnice Krásno – Bečov nad Teplou. Zhruba 500 m za Krásnem je směrem doprava odbočka po polní cestě podél ohrady pro skot. Asi po 100 metrech dorazíme k blízkému lesíku, kde nás tabulka informuje o historii tzv. Dlouhé stoky. K rozhledně je to pak asi 10 minut chůze (dovedou nás tam od informační tabule obě cesty).