Skip Navigation Links
Vynechat navigační odkazy
Česky
Deutsch
English
Español
Français
Italiano
Pусский
Vynechat navigační odkazy
Památky A-J
Památky J-N
Památky O-Ž
Mapa památek
Památková území
Rozhledny
Poutní místa
EUREGIO MOBILE
Klínovec v Krušných horách 

KlínovecHistorie rozhlížení z 1244 metrů vysokého krušnohorského Klínovce je dlouhá a bohatá. Rozhledna, kterou zde dnes nalezneme je již čtvrtou svého druhu na tomto místě. Nejdříve zde od roku 1817 stávala jednoduchá dřevěná pyramida, kterou v roce 1838 nahradila otevřená vyhlídková besídka, často navštěvovaná lázeňskými hosty z Karlových Varů. O její výstavbu se postaraly jáchymovští měšťané, poštmistr Florián Makasy a hostinský Petr Weigl. V roce 1868 tento gloriet shořel. Když byl 30. května 1880 ustaven v Jáchymově Krušnohorský spolek (Erzgebirgsverein), dal si ihned na počátku své existence za cíl vystavět na Klínovci novou vyhlídkovou věž. Jeho členové zde během jediného týdne vztyčili jednoduchou dřevěnou konstrukci. Nicméně, když se spolku podařilo získat dostatečné prostředky, mohla zde vyrůst současná rozhledna. Její realizace se chopil stavitel Josef Peter z Kadaně.

KlínovecSlavnostní otevření se konalo 3. srpna 1884. V roce 1893 zde vyrostl malý hostinec, později nahrazený současným komplexem budov. Významným pro Klínovec byl rok 1908, kdy se v prostorách objektu konala Jubilejní výstava řemeslných a průmyslových výrobků Rudohoří. Při té příležitosti vznikla nová rozlehlá hala s kazetovým stropem (v každé kazetě byl znak města, vystavujícího výrobky). Z výstavní haly se stala restaurace a centrum nového objektu, otevřeného v r. 1927. Dva roky nato část vyhořela, po opravě a přístavbě získal areál dnešní podobu (včetně 80 metrů vysoké televizní věže). Rozhledna (vysoká 24 metrů) a areál na Klínovci byl po roce 1989 zprivatizován, ale lepší časy po letech minimální údržby nenastaly.

Stavby na Klínovci sloužily spíše spekulacím, nebo jako zástava bankám. Na konci 90. let vlastnil komplex budov Český národní investiční fond, který jej pronajímal. Zájem německého investora z té doby na rekonstrukci za 150 mil. Kč ztroskotal, stejně jako plány německé společnosti z Lipska z roku 2002 na generální opravu. Objevily se dokonce zásadní návrhy vybudovat z hotelu utečenecký tábor. Areál nakonec v srpnu 2003 odkoupila za 14 mil. Kč (po vyřešení komplikovaných majetkových vztahů) obec Boží Dar, která se rozhodla celý areál opravit. Jedním ze zdrojů financování je od srpna 2004 veřejná sbírka. Pro dané účely vznikl Nadační fond Klínovec.

První objekt, který je rekonstruován, je vyhlídková věž, která byla za tímto účelem v srpnu 2004 uzavřena. Během následné rekonstrukce však bylo zjištěno, že stav rozhledny je daleko horší než se předpokládalo. To odsunulo plánované znovuzpřístupnění věže a navýšilo náklady na opravy z původních 1,3 mil. Kč na téměř 8 mil. Kč. Podle plánů má zrekonstruovaný hotel Klínovec v budoucnu zahrnovat podzemní garáže, ski servis, rychlé občerstvení i třeba fitness zařízení s bazénem a squashem. Náklady na celou akci se odhadují na více než 200 mil. Kč.

Podle poslední informace z jara 2006 čeká rozhlednu na Klínovci komplikovaná záchranná operace. Metr tlusté zdivo věže musí řemeslníci rozebrat kámen po kameni, očíslovat a pak pečlivě poskládat zpět dohromady. Předpokládané náklady na opravu věže činí v současnosti cca 5 mil. Kč. Se záchranou bude započato až při sehnání tohoto finančního obnosu. Vzhledem k nedostatku finančních prostředků k rekonstrukci věže zatím přistoupeno (stav na jaře 2007). Nejoptimističtější varianty předpokládají náklady 8 mil. Kč.