Skip Navigation Links
Vynechat navigační odkazy
Česky
Deutsch
English
Español
Français
Italiano
Pусский
Vynechat navigační odkazy
Památky A-J
Památky J-N
Památky O-Ž
Mapa památek
Památková území
Rozhledny
Poutní místa
EUREGIO MOBILE
Háj u Aše 

Monumentální rozhledna jejíž historie se píše více než 100 let se nachází nedaleko Aše, na nejvyšším vrchu české části pohoří Smrčiny, na Háji (758 m). Zároveň je to naše nejzápadněji položená vyhlídková věž. Pozemky na Háji odkoupilo město Aš v roce 1861 od rodu Zedwitzů s cílem vybudovat zde odpočinkovou parkovou zónu, což se díky místním nadšencům pod vedením Jiřího Ungera, ašského občana, postupně stávalo skutečností. Záměr zbudovat na Háji rozhlednu se poprvé objevuje v roce 1874, kdy byl za tímto účelem založen stavební fond. Ač byl finančně podpořen městem Aš, nestačily jeho příspěvky na stavbu věže ani po 20 letech.

Rozhledna HájTeprve v roce 1895, u příležitosti oslav 80. narozenin Otto von Bismarcka, nastává obrat k lepšímu. Členové Výboru pro výstavbu rozhledny (veden ašským starostou Emilem Schindlerem) využili této příležitosti a vyzvali občany, aby chystanou rozhlednu, která bude pojmenována právě podle prvního německého kancléře, podpořili finančními dary. Poté, co byly shromážděny dostatečné prostředky, byl osloven německý architekt Wilhelm Kreis o vyhotovení projektu. Ze tří možností byl nakonec vybrán projekt, jehož maketa získala nejvyšší ocenění na umělecké výstavě v Drážďanech v roce 1901. Se stavbou masivní 34 metrů vysoké věže z žulových kvádrů (celková hmotnost cca 2.000 tun) započala stavební firma Ernsta Hausnera v říjnu 1902.

První návštěvníci vystoupali na věž již 25. prosince 1903. Když byla rozhledna za velkého zájmu veřejnosti dne 19. června 1904 otevřena, vyšplhaly se celkové náklady na její vystavění k hranici 60 tisíc rakouských korun. V roce 1913 byl na rozhlednu připevněn Bismarckův bronzový reliéf od drážďanského sochaře Albrechta Gerolda st. Reliéf byl z rozhledny odstraněn po druhé světové válce. Spolu s nedalekou turistickou chatou (kde je možné zapůjčit klíč k rozhledně) je Háj do současnosti příjemným místem turistických výletů. V roce 2004, u příležitosti stoletého výročí vzniku této stavby, byl vykácen porost v nejbližším okolí, který částečně bránil výhledu. Ten je možný po zdolání 122 schodů z výšky 25 metrů. Rozhledna je v majetku města Aš.