Skip Navigation Links
Vynechat navigační odkazy
Česky
Deutsch
English
Español
Français
Italiano
Pусский
Vynechat navigační odkazy
Památky A-J
Památky J-N
Památky O-Ž
Mapa památek
Památková území
Rozhledny
Poutní místa
EUREGIO MOBILE
Goethova rozhledna 

Aktuality: Březen 2007

Goethova rozhlednaGoethova vyhlídka v Karlových Varech čeká na svého správce. Město, které ji vlastní, pro ni hledá nájemce. "O prodeji neuvažujeme. Goethova vyhlídka je navíc na seznamu neprodejných nemovitostí města," uvedl náměstek primátorky Tomáš Hybner. Do budoucna by měla být vyhlídka propojena páteřní stezkou se Třemi kříži. "Je od nich vzdálena jen osm set metrů. Tuto lokalitu chceme více zatraktivnit, a to například výstavbou lanovky právě na Tři kříže. Na vrcholu je přitom k dispozici přibližně pět tisíc metrů čtverečních stavební plochy," upřesnil náměstek Hybner. Vedení města chce výběrové řízení na nájemce Goethovy vyhlídky, která je nemovitou kulturní památkou, vypsat do čtrnácti dnů. Zatím eviduje tři zájemce. "Jeden by zde chtěl provozovat restauraci arménského typu, druhý také restauraci. Třetí žadatel, společnost Hellmer Felner, by chtěla ve vyhlídce vytvořit prezentaci objektů právě těchto dvou stavitelů, kteří postavili v Karlových Varech řadu významných památek," doplnil Hybner. Podle znaleckého posudku z roku 1995 má vyhlídka cenu pět a půl milionu korun. O jejím novém uživateli rozhodne nejen cena, ale právě i podnikatelský záměr. Na přelomu století byl z rozhledny krásný výhled nejen na Karlovy Vary, ale i Andělskou Horu. Stromy zde rostou od otevření objektu a dnes jsou staré kolem 120 let, a patří tak k nejstarším v lázeňských lesích. Vyhlídka tak ale zarostla. Proto lesníci z Lázeňských lesů provedli v porostu zvláštní řez, aby obnovili výhled na okolí. (zdroj: www.karlovyvary.cz)

Historie:

Goethova rozhledna

Nejstarší karlovarskou vyhlídkovou stavbou je Goethova rozhledna (otevřena v r. 1889). Honosná výletní stavba se tyčí ve výšce 638 metrů nad mořem na Výšině věčného mládí východně od centra města. Původně se jmenovala Rozhledna korunní princezny Stefanie. Po roce 1918 byla stavba přejmenována na Stifterovu vyhlídku, po osvobození v pětačtyřicátém roce se z věže stala Stalinova rozhledna. Nynější jméno Goethova rozhledna - získal objekt v šedesátých letech. Německý spisovatel a cestovatel sem často chodíval na minearologické a botanické vycházky.

Výletní objekt, který spojuje stylovou restauraci se 42 metrů vysokou vyhlídkovou věží (celkem 165 schodů), jež nabízí jedinečný pohled na lázeňské město, je dílem významných vídeňských architektů Fellnera a Helmera. Jejich jména znějí v souvislosti s mnoha dalšími známými stavbami v Karlových Varech, mezi nimi je například budova divadla či Tržní kolonáda. Goethova rozhledna vznikala v letech 1888 až 1889. Pětatřicet tisíc zlatých poskytla na stavbu městská spořitelna, která ve stejné době slavila čtvrtstoletí své existence. Za deset měsíců od počátku stavby mohli první lidé navštívit zdařilé architektonické dílo novogotického stylu. Návštěvníci navštívili poprvé rozhlednu 21. července roku 1889, tedy přesně dva roky poté, kdy Karlovy Vary navštívila korunní princezna Stefanie. Na počest této události nesla rozhledna princeznino jméno.

Vyhlídková věž nikdy neměla o návštěvníky nouzi. Stala se vyhledávaným výletním místem. Představitelé města uvažovali dokonce o vybudování lanové dráhy, která by Výšinu věčného života spojila s lázeňskou čtvrtí. Kvůli válečným událostem však projekt nikdy nespatřil světlo světa. V průběhu 90. let minulého století byly objekty na Výšině věčného života uzavřeny a postupně chátraly. Oživení nastalo až v roce 2002, kdy jej karlovarský magistrát pronajal místnímu podnikateli Františku Gasparovi. Ten obnovil jak penzion, tak i vyhlídkovou věž. Otevřeno je podle restaurace od úterý až neděle, 11:00-20:00 hodin. Výhled z věže byl v nedávné době zlepšen po prořezu okolních stromů. Ke Goethově rozhledně se lze vydal od stanice MHD číslo 8 v obci Hůrky, odkud to k rozhledně trvá asi půl hodiny. Druhou možností je turistický výstup od Hřbitovní ulice přes vrch Tři kříže okolo Otova vrchu až na Goethovu vyhlídku. Tato trasa je přibližně pět až šest kilometrů dlouhá a dá se pomalou chůzí zvládnout za necelé dvě hodiny.