Skip Navigation Links
Vynechat navigační odkazy
Česky
Deutsch
English
Español
Français
Italiano
Pусский
Vynechat navigační odkazy
Přírodní zajímavosti
Přírodní rezervace a CHKO
Hory, hůrky, hůrečky
Vodstvo
Památné stromy
Vlčí a Ledová jáma 

Vstup do Ledové jámyVlčí a Ledová jáma se nachází na jihozápadním úbočí Blatenského vrchu. Je to skalnatá rokle o hloubce asi 25 m, šířce 40 m a délce cca.200 m. Dno je plné zřícených balvanů a ve stěnách rokle se černají tmavé otvory slují. Jáma není dílem přírody, vznikla v 16. až 18. století při těžbě cínu. V poddolované oblasti se propadly štoly a vznikla obrovská jáma, kterou lidé později nazvali Vlčí. Její divokost zvyšuje i to, že dnes je její okolí porostlé vysokým lesem.

Blíže vrcholu leží Ledová jáma (pozůstatek dolu Jiří), propadlina až 15 m hluboká a velmi úzká. Důl Jiří dosahoval podle historických materiálů hloubky 50 m. I v tom nejparnějším létě na Vás dýchne zima z pozůstatků po dolování rud komorovým způsobem. Klima je zde takové, že led a sníh neroztával po celý rok. Vzhledem k profilu Ledové jámy je v ní velmi nepatrný oběh vzduchu a jámě říká Ledová, protože i v letních měsících se zde uchovává jeskynní led, což přetrvává již několik staletí.  
Avšak v roce 2006 několik německých pobertů si domů odvezlo sníh z jeskyně. Bylo to kvůli rozhlasové soutěži, podle které měli v parném létě postavit sněhuláka. Soutěž beztak nevyhráli a chlapcům pak hrozila několika tisícová pokuta, za poškození přírodní památky. Snad z tohoto důvodu a také z důvodu příliš teplé zimy 2006/7 se stalo, že po dlouhých staletí se sníh a led z Ledové jámy ztratil.

Druhá lokalita, zvaná Vlčí jáma se jmenuje podle původního jména dolu Wolfgang a leží o něco níže. Důl Wolfgang byl jedním z největších dolů hornoblatenského revíru. V 16. století zde byla až do hloubky 25 m vyhloubena rozsáhlá komora, jejíž strop se později zřítil. Časem se uvolnila hornina z boků a Vlčí jáma se ještě více rozšířila. Staré práce ze 16. století sahaly nejhlouběji 35 m pod povrch. V 18. století byla zdejší žíla nafárána až do hloubky 60 m a sestupně pak dobývána až do hloubky 80 m pod povrchem, což byl na svou dobu značný rozměr. Dnes si můžeme tuto zajímavou přírodní a technickou památku prohlédnout z vyhlídky na počátku propadliny. Z horních bočních hran je možné spatřit zbytky starých chodeb a komínů, ve kterých se havíř mohl někdy jen stěží protáhnout.

Video ČT - Minuta z přírody - Vlčí jámy 1
Video ČT - Minuta z přírody - Vlčí jámy 2
Video ČT - Události v regionech - Vlčí jámy

VLČÍ JÁMA

Vlčí jámyVlčí jámyVstup do Vlčí jámyVlčí jámy

LEDOVÁ JÁMA

Ledová jámaLedová jámaLedová jámaLedová jáma