Skip Navigation Links
Vynechat navigační odkazy
Česky
Deutsch
English
Español
Français
Italiano
Pусский
Vynechat navigační odkazy
Přírodní zajímavosti
Přírodní rezervace a CHKO
Hory, hůrky, hůrečky
Vodstvo
Památné stromy
Sychravův smrk 

Sychravův smrkV údolí Velké Libavy ve Slavkovském lese se nachází několik velkých smrků. Je to asi nejbohatší oblast na výskyt velkých smrků v celém Karlovarském kraji. Nachází se zde i nejmohutnější smrk nejen Slavkovského lesa, ale zřejmě i celého Kraje a dokonce třetí nejsilnější smrk v České republice. Jmenuje se Sychravův smrk.

Býval to kdysi solitérní strom (rostl osamoceně), ale okolní stromy ho rychle obrůstají. Jeho obvod je přes 490 cm, dosahuje výšky téměř 36 m a stáří je odhadováno na 240 let. Přesto, že není veřejnosti tak známý jako Král smrků nedaleko Mariánských Lázní a nedosahuje ani jeho výšky, jeho obvod kmene je však větší a je asi o 40 let starší. I když Sychravův smrk neni chráněným stromem, tak jeho kmen vzbuzuje opravdu údiv, protože je velmi nápadný silným válcovým tvarem. I když mu vichřice v prosinci 1999 poškodila korunu a vylámala mnoho větví, zdá se, že mu to příliš neublížilo a stále to je vitální strom. Lesy ČR smrk označily tabulkou s jeho jménem a nápisem - významný strom.

Na kole se ke smrku dostaneme po pěší žluté značce z rozcestí Hvězda u Kladské, nebo z druhé strany z modrožlutého rozcestí na silnici v bývalých Dolních Lazech. Nejbližší cyklotrasa č.2136 prochází přes rozcestí v Horních Lazech, kde musíme z cyklotrasy odbočit a pak přes Horní Lazy a Štipkovnu sjedeme k Velké Libavě, kde se napojíme na zmiňovanou žlutou značku.

Sychravův smrkSíla kmenu v porovnání s mým kolemSychravův smrk