Skip Navigation Links
Vynechat navigační odkazy
Česky
Deutsch
English
Español
Français
Italiano
Pусский
Vynechat navigační odkazy
Přírodní zajímavosti
Přírodní rezervace a CHKO
Hory, hůrky, hůrečky
Vodstvo
Památné stromy
Moučné pytle 

Moučné pytle na Jelením vrchuPřírodní památku Moučné pytle najdeme ve Slavkovském lese na Jelením vrchu v nadmořské výšce 644 m. I když je cesta k Moučným pytlům náročná, vyplatí se na Jelení vrch vystoupat. Název Moučné pytle vznikl celkem prozaicky z legendy, podle které jsou Moučné pytle zkamenělý náklad lakomého sedláka. Geologové takovým skalním útvarům ale říkají mrazové sruby. Předem je však nutno poznamenat, že mrazový srub není, žádná dřevěná zamrzlá chata, ale je to označení pro skalní stupeň vzniklý bočním zvětráváním v době ledové, kdy neustálým zamrzáním a rozmrzáním skála po stranách pukala a pak uvolněné kameny vypadaly.

Vznikla tak velmi bizarní skaliska, většinou jsou chráněná jako přírodní památky. Moučné pytle mají tak typický tvar, že jiné podobné skály už ve Slavkovském lese nenajdeme. Zvláště chráněné území má rozlohu 0,6 ha a ochranu nad ním vyhlásila Správa CHKO Slavkovský les v roce 1997.

Na Jelení vrch se dostaneme z Karlových Var po cyklotrase 2017 od vesničky SOS. Projedeme kolem hájovny Bor a v zatáčce před červeným křížem vlevo od cesty uvidíme tabuli se státním znakem. Kolem tabule vede pěšina asi 100m průsekem lesa na vrchol kopce, přímo k Moučným pytlům. Stoupání od tabule na vrchol je tak prudké, že na kole nemáme žádnou šanci.

Video ČT - Minuta z přírody

Moučné pytle na Jelením vrchuMoučné pytle na Jelením vrchuMoučné pytle na Jelením vrchu