Skip Navigation Links
Vynechat navigační odkazy
Česky
Deutsch
English
Español
Français
Italiano
Pусский
Vynechat navigační odkazy
Přírodní zajímavosti
Přírodní rezervace a CHKO
Hory, hůrky, hůrečky
Vodstvo
Památné stromy
Kyselecký hamr 

Vývěr prameneAsi 2 km východně od obce Mýtina, do které se dostaneme po cyklotrase 2129, v údolí Stebnického potoka vyvěrá ojedinělý pramen kyselky. Je znám pod názvem Kyselecký Hamr a na kole se k němu můžeme dostat jen částečně. Projedeme Mýtinou silnicí, která se na konci vsi změní na polní cestu a zatočí vlevo do kopce. Asi po 1 km přijedeme na žluto-červené turistické rozcestí u Kyseleckého Hamru s přístřeškem. Z rozcestí pak ještě musíme sjet asi 300m po žluté značce dolů k potoku. Cesta je ale dost příkrá a vhodná jen pro horská kola, proto méně zkušeným doporučuji raději jít pěšky a kola nechat u přístřešku. Kdysi u potoka stával hamr, ale dnes tam najde už jen jeho základy. Za můstkem přes potok pak odbočíme vlevo a po 200m uvidíme altán pramene.

Pramen vyvěrá z krystalinických hornin na okraji chebské pánve, ale složením patří ke skupině uhličitých vod Mariánských Lázní. Je typickým puklinovým pramenem skrytým v aluviu (nejmladší část čtvrtohor). Voda má nízké pH (4,9) a vysoký obsah CO2, který probublává vodním sloupcem v jímce. Kyselka je zde jímána poněkud neobvyklým způsobem a to kamenným pažením vyrobeným z granitu, které se až do současnosti dochovalo z roku 1648!  Obvykle se dříve kyselky jímaly ve vydlabaných kmenech stromů, jako to vidíme často ve Slavkovském lese, nebo se jímaly v dřevěných deskách. Kyselecký pramen je jedinečný tím, že obsahuje vyšší množství lithia a dává údajně přes 200 litrů vody za minutu. Někteří místní obyvatelé říkají, že minerálka pomáhá léčit žaludeční vředy. Další informace o kyselce můžeme získáte v pořadu České televize - Večerník z Čech (videočas 12:51) uvedený v dubnu 2006. Po revoluci se pramen snažilo využít sdružení podnikatelů a chtělo pramen stáčet. Kolem roku 1996 v Mýtině již rozestavělo, ale nedokončilo stáčírnu, kterou si můžeme prohlédnout v Mýtině.

V roce 2012 se podařilo občanskému sdružní Život na Dyleň celý pramen i s okolím parádně upravit. Vybudovalo nový povalový chodník a provedlo vyčištění a nové zastřešení pramene.

Pramen v roce 1976Pramen v roce 2006Pramen v roce 2012
Altán v roce 2006Altán v roce 2012