Skip Navigation Links
Vynechat navigační odkazy
Česky
Deutsch
English
Español
Français
Italiano
Pусский
Vynechat navigační odkazy
Přírodní zajímavosti
Přírodní rezervace a CHKO
Hory, hůrky, hůrečky
Vodstvo
Památné stromy
Král smrků 
Král smrkůUž před 2. světovou válkou byl obdivován lázeňskými hosty Mohutný kmen KráleReitenbergerův smrk, který stával v lese za budovou ředitelství lázní uprostřed památníku padlých z 1. světové války. Měl obvod 314 cm, výšku 42 m, průměr 100 cm a hmotný obsah 16,5 kubických metrů. Padl ve stáří 170 let za oběť tuhé zimě 1946 – 1947.
V roce 1972 objevil lesník Vladimír Šindelář ve stráni za Srnčím hřbetem mohutný smrk a vynaložil velké úsilí o jeho záchranu. Smrk ztepilý, starý téměř 200 let, má v obvodu kolem 430 cm, výšku 40 m a jeho spodní větve jsou vzrostlými kmeny o obvodu více než 100 cm. Dne 12.12.1985 vyhlášen památným stromem. Právem budí obdiv návštěvníků lázní a je označován jako Král smrků, nebo také Šindelářův smrk. Odpočívka u KráleOdhaduje se, že vzklíčil někdy kolem roku 1818 v době, kdy byly Mariánské Lázně vyhlášeny veřejnými lázněmi. Ve stejném lese se ještě nachází skupina dvojsmrků, obvodem se vyrovnávající tomuto velikánu.
Ke Králi smrků dojedeme po místní cyklotrase IV nebo po 361 z Mariánských Lázní a tam kde cyklotrasa 361 odbočuje vlevo na Valy, my odbočíme vpravo neznačenou cestou a budeme se držet směrovek Král smrků. Smrk je oplocen a vedle je umístěna informační tabule.
I když je Šindelářův smrk označován za Krále smrků, tak jeho obvod kmene není tak velký jak u Sychravova smrku nedaleko Lazů a také je asi o 40 let mladší.