Skip Navigation Links
Vynechat navigační odkazy
Česky
Deutsch
English
Español
Français
Italiano
Pусский
Vynechat navigační odkazy
Karlovy Vary
Mariánské Lázně
Jáchymov
Františkovy Lázně
Lázně Kynžvart
Mariánské Lázně 

Nejmladší západočeské lázeňské město Mariánské Lázně vzniklo počátkem 19. století v údolí, ve kterém vyvěrá mnoho léčivých pramenů.

Mariánské LázněRozkládají se na jihozápadním svahu Slavkovského lesa, v nadmořské výšce 567 – 626 m. V okolí Mariánských Lázní vyvěrá přes sto minerálních pramenů. Na území města jich najdeme kolem čtyřiceti. Těsná blízkost velmi rozdílných pramenů je balneologickou raritou. Teplota všech pramenů se pohybuje od 7 °C do 10 °C, jsou to tedy studené kyselky.

Místním usedlíkům byly známy již ve 13. století, systematicky zkoumat jejich léčivé účinky však začal až koncem 18. století ordinář tepelského kláštera Dr. Jan Josef Nehr. Minerální prameny se užívají k pití, k inhalacím a k minerálním koupelím. Při naordinovaných pitných kúrách se zpravidla pije tři čtvrtě litru denně. Koupele snižují krevní tlak, zlepšují činnost srdce i ledvin, zlepšují prokrvení mozku a dolních končetin.

Z nehostinného bažinatého údolí vytvořili zahradník V. Skalník, architekt J. Fischer a stavitel A. Turner na počátku 19. století půvabné parkové město s klasicistními a empírovými domy, altány, pavilóny a kolonádami. Nevšední zážitek nabízí také "Zpívající fontána".

Léčivý zdroj a  prameny

Léčivý zdroj a prameny

Základní léčebné procedury a zdravotní výkony

Základní léčebné procedury a zdravotní výkony

Indikace k lázeňské péči

Indikace k lázeňské péči

Historie města

Historie města

Zajímavé stavby a památky

Zajímavé stavby a památky

Vycházky

Lázeňské vycházky